Auto, které je úspěšné v Evropě či USA si může být vcelku jisté tím, že za nějaký ten čas (a s nějakou dílčí úpravou pochopitelně), bude úspěšné i v Číně. Čínský drak totiž nikdy nespí a tak je již téměř pravidlem, že úspěšné vozy Číňané rádi a často kopírují.

Možná jste slyšeli o okopírovaném BMW X5 či Fiatu Panda. Automobilky se tomu sice houževnatě brání, nicméně už jeden letmý pohled na čínské vozy nenechá nikoho na pochybách. Některé jsou zkrátka kopie. A vládní politika vlastně takovým „plagiátorům“ nahrává.

Tentokrát se tomu nevyhnula zajímavá novinka – Toyota IQ (v severní Americe prodávaná jako Scion IQ). Tento v mnoha ohledech revoluční malý automobil se objevil na norském webovém serveru Finn.no v podobě této čínské kopie s relativně nízkou cenou (18,500 dolarů). Od originálu se ale lišilo jednou podstatnou věcí. Auto je totiž na solární pohon.

Výrobcem je Weifang Guangsheng New Energy Co., což je čínská společnost zabývající se vším, co souvisí s alternativními zdroji energie a na svých stránkách se prezentuje jako technicky velmi vyspělá firma s vynikajícím technickým zázemím a dokonce spolupracuje s řadou univerzit v celé Číně. Nicméně co všichni ti inženýři vymysleli jako pohon tohoto malého „zázraku“?

Pod kapotou se nachází miniaturní, 4kW elektromotor o výkonu pouhých 5 koní, jenž je poháněn energií z akumulátorů. Ta se získává ze solárních panelů umístěných na střeše vozítka a dává mu tak dojezd mezi 120 – 150km. Váha celého vozu je asi 350kg.

Pokud vás toto ekovozítko nadchlo, tak vás musím zklamat. O jeho prodeji v Evropě se neuvažuje. Pokud se tedy chcete svézt, vyražte do Číny a doufejte, že zde bude slunečný den, abyste dojeli co možná nejdále.