Race2Recovery, tým válečných veteránů
Race2Recovery tým se stal historicky prvním týmem handicapovaných, kteří dokončili prestižní soutěž Rally Dakar.
Sice se už jedná o trochu starší záležitost, ale přesto si myslím, že stále stojí za zmínku. Je to přibližně týden, co jsem viděl v televizi reprízu Top Gearu, kde byla vysílána reportáž o závodním týmu Race2Recovery složeném hlavně z válečných veteránů Britských ozbrojených sil. Tato reportáž byla pro tým stěžejní, jelikož je zmedializovala a týmu se dostalo takové podpory, že mohli začít přemýšlet o startu na Rally Dakar 2013.
Jak tým vlastně vznikl a o co týmu především jde? Race2Recovery je hlavně nadace, která získává peníze pro charitativní účely. Veškeré peníze, které jim jsou darovány, ať už jednotlivými osobami, anebo společnostmi, poskytují zotavovacímu centru Tedworth House, kde zranění vojáci dostávají veškerou možnou podporu, díky které dokážou v životě dál fungovat. Naopak provoz týmu je zprostředkováván hlavně díky sponzorům. Tým podporuje mimo jiné i britská královská rodina, Google nebo Land Rover, který poskytl závodní vozy a technickou podporu. Kromě získávání peněz pro charitu má tento tým také za účel ukázat světu a ostatním lidem s handicapem, že i lidé, kteří byli zraněni ve válce, mají velkou škálu zranění, která jim kompletně změnila života, ať už to jsou chybějící končetiny, zranění páteře, či respirační problémy, tak že jejich zranění a problémy je nezastaví od plnění si jejich snů, a tím je myšlena i účast na jednom z nejtěžších závodů na světě- Rally Dakar.
“Najednou se celá dráha vašeho života změní” řekl kapitán Tony Harris, zakládající člen Race2Recovery, který podstoupil elektivní amputaci nohy pod kolenem poté, co byl zraněn v Afghánistánu. “Psychicky je to tak náročné, že jste jakoby v oblaku morfinu po celou dobu. Musíte vše přizpůsobit ke zlomku pohyblivosti, ze které jste se kdysi radovali.” Tonyho pevné odhodlání dokazuje, že zranění vojáci můžou překonat jejich zranění a dosáhnout mimořádné, což je srdcem Race2Recovery poslání.
Jak jsem již psal, tým se rozhodl, že se účastní nejtěžšího závodu na světě- Rally Dakar, kterého se nakonec nejen zúčastnili, ale dokonce i dokončili tento závod, ve kterém většinou dorazí do cíle jen 40% posádek, jako první posádka handicapovaných. Neměli žádné výhody, stejně jako ostatní je čekalo přes 8000 kilometrů přes území Peru, Argentiny a Chile. Tým na start postavil 4 posádky, které měly do cíle dopravit Land Rovery Defender- Bowler Wildcats. Nicméně díky všemožným problémů od vynechaných checkpointů až po převrácené vozidla se počet posádek, které stále bojovaly uprostřed závodního pole, snížil pouze na jednu.
Jednalo se o vozidlo s názvem “Joy” řízené majorem Mattem O’Hare s jeho spolujezdcem desátníkem Phillipem Gillespie. Bohužel ani jim se nevyhnuly běžné problémy s přehříváním auta, které se dají očekávat, pokud jedete po rozpálené poušti, kde teploty zcela normálně přesahují 40°C. Proto musela posádka vždy najet co nejvíce kilometrů v noci. Ve druhé polovině rally, kdy tým mechaniků zapracoval na automobilu mimo závodní čas a opravil hlavní problémy, byla posádka schopna udělat velký progres a dokončit závod.
Přestože posádka skončila na konci startovacího pole v kategorii osobních automobilů, přesněji na 90. místě, tak za sebou nechala přes 70 vozidel, které závod nedokončily, a to je pro tým Race2Recovery velikým úspěchem.
Věříme, že posádky týmu Race2Recovery uvidíme na startu i v dalším ročníku Rally Dakar, kde budou mít více štěstí a budou bojovat o lepší umístění.
Další články
Tento příspěvek napsal kochy77, 10/07/2013 v 10.55 do rubriky Nezařazené. Můžete sledovat komentáře na tento článek pomocí RSS 2.0. Můžete přeskočit až na konec a zanechat komentář. Oznamování momentálně není povolené. |